Hydroláty sa stali v kozmetike veľmi populárnym trendom, predovšetkým v starostlivosti o problematickú pleť a akné. Ako tento zázrak funguje? Pripravte si ho sami doma.

Hydroláty, ktoré sa tiež nazývajú kvetové vody, alebo rastlinné vody sú vlastne tekutiny, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov. Všeobecne povedané, vedľajšie produkty sú často považované za niečo, čo má slabú kvalitu a je vlastne zbytočné. Ale u hydrolátov to vôbec neplatí. Hydroláty majú totiž podobné pH ako naša pokožka. Ba čo viac, hydroláty majú navyše jemnú a príjemnú vôňu. Používajú sa hlavne pri výrobe krémov, mydla a inej kozmetiky, kde nahrádzajú vodnú zložku. Okrem toho sa dajú použiť aj ako parfém či tonikum na pokožku.

Použitie hydrolátov je rôzne. Zvlhčujú pokožku, vyhladzujú ju a tiež vyživujú. Kým sa rozhodnete, či si takúto vodu kúpite, zvážte, ktorá najviac vyhovuje vašej pokožke. Pozor na alergie na rastliny, ak nejakú máte, určite sa vyhýbajte výrobkom s obsahom danej rastliny.

Hydrolates 2

Ruža z Damašku, známa tiež ako kastílska ruža. Hydroláty vyrobené z okvetných lístkov tejto rastliny sú extrémne populárne. Táto ružová voda zvlhčuje pokožku, má výborné účinky na suchú pleť, čistí, zlepšuje prekrvenie a podobne. Stačí si v nej navlhčiť kozmetický tampón a priložiť na oči, ktoré odpuchnú a zmiznú tiež tmavé kruhy pod nimi. Podobne fungujú aj hydroláty z citrusov. Dodajme ešte, že takéto kvetové vody spevňujú pokožku a rozjasňujú ju. Kvetové vody sa dajú použiť aj na vlasy. Prepožičajú im na celý deň príjemnú a sviežu vôňu.

Hydrolates

Hamamelová voda. Tento hydrolát sa získava z kvetov stromu zvaného hamamel. Čistí póry na pokožke a sťahuje ich. Okrem toho, reguluje produkciu mazu a zlepšuje prekrvenie pokožky. Má aj proti zápalové účinky, ktoré má napríklad aj voda z levandule.

Levanduľa aj ruža hydratujú a upokoja podráždenú pleť, zlepšujú tiež suchú pokožku. Po depilácii sa zase odporúča voda z harmančeka a na spálenie od slnka už spomínaná voda z hamamelu.

Ako používať hydroláty?

Najprv si skúste, či vôňa daného hydrolátu nie je pre vás príliš silná. Ak áno, môžete ho rozriediť vodou. Zriediť kvetovú vodu pred použitím sa doporučuje aj pri kožných alergiách. Vodu používajte na tvár a pokožku krku každé ráno. Prebytok vody opatrne utrite papierovým obrúskom.

Ako si pripraviť kvetovú vodu doma?

Budete potrebovať: väčší hrniec, malú misku, ľadové kocky, bylinky a kvety podľa výberu

Príprava: Do hrnca vložte napríklad vetvičky bazy, okvetné lístky z ruže, kvety levandule, lístky z mäty a rozmarín. Zalejte vodou a do stredu hrnca umiestnite malú misku tak, aby sa nedotýkala vodnej hladiny, napríklad do držiaka na parenie knedle. Priveďte vodu do varu a keď začne stúpať para, prikryte hrniec pokrievkou. Na pokrievku umiestnite kocky ľadu. Kvetová voda sa skondenzuje v miske z výparov. Nakoniec prelejte kvetovú vodu z misky do vhodnej fľaštičky a uskladnite ju.