Krásna pokožka je túžba každej ženy. Bohužiaľ, nie každá z nás sa môže pochváliť bezchybnou pleťou. Existuje malé percento žien, ktoré majú zdravú a nádherne vyzerajúcu pleť a nepotrebujú si ju opravovať. Ostatké však musia používať vhodný make-up základ na zakrytie akýchkoľvek chýb. Dokonca aj slávne modelky a herečky začínajú svoj make-up týmto produktom. Toto je tajomstvo bezchybnej pokožky. Ak chcete, aby váš make-up bol ako majú celebrity – uistite sa, že najprv máte dobrý make-up základ.

Čo je to make-up základ?

Kozmetický základ je takzvaný kozmetický prípravok pre špeciálne úlohy. Aplikuje sa na pokožku pred akýmkoľvek práškom.

Týmto spôsobom získava pokožka peknú, zdravú farbu, stáva sa hladkou a jednotnou, či už matnou alebo rozjasnenou (v závislosti od jej potrieb). Základ pod make-up je schopný skryť nedokonalosti a zlepšiť vlastnosti pokožky.

Ako funguje makeup základ?

Základ je určený na predĺženie trvanlivosti makeupu a na to, aby kozmetika vydržala dlhšie v perfektnom stave na pokožke. Okrem toho má mnoho ďalších funkcií: v závislosti od typu pleti, môže zvlhčiť, rozjasniť, zlepšiť farbu, zmatniť, a dokonca … omladiť (mnoho základov určených pre zrelú pleť môže maskovať vrásky).

Základ má tiež vlastnosti na úpravu pokožky. Výrobok vyživuje pokožku, chráni pred nepriaznivými účinkami vetra, slnka alebo mrazu, zabraňuje strate vlhkosti, sťahuje zväčšené póry pokožky, uzatvára krvné cievy (v prípade kapilárnej kože). Najlepší základ obsahuje vysokokvalitné zložky: peptidy, kolagén, vitamíny (A, C, E), množstvo rastlinných extraktov a minerálov.

Základ – typy

  • Silikónový základ – ideálny pre zrelú pleť, maskuje vrásky, vyhladzuje textúru pokožky. Ľahko sa mieša s ľahkými a vodnými základmi, dobre sa vstrebáva a na povrchu pokožky nezanecháva mastný povlak. Okrem toho bude vhodný aj pre kombinovanú alebo mastnú pleť.
  • Základ na báze oleja – funguje podobne ako silikónový základ, ktorý vytvára ochrannú vrstvu, ktorá chráni pred nepriaznivými vonkajšími faktormi; Jeho kľúčovými zložkami sú prírodné oleje, preto je výrobok ideálny pre suchú, citlivú a normálnu starostlivosť o pleť. Jojobový olej, kokosový olej bude tiež dobre fungovať na mastnú, kombinovanú a aknóznu pokožku. Základy na báze oleja sú ideálne pre ľahké makeupy (vrátane minerálnych základov).
  • Základ na báze glycerínu – je určený na použitie s vodnými a ľahkými základmi. Vhodný pre všetky typy pleti. Treba si však uvedomiť, že nie je možné ho kombinovať s voľnými a minerálnymi základmi, pretože kozmetika sa oddelí od pokožky
  • Gélový základ – ideálny pre ľudí s mastnou a kombinovanou pleťou: nevytvára ťažký, mastný film na pokožke, znižuje viditeľnosť pórov, vytvára textúru na pokožke a chráni pokožku pred suchom a podráždením; je ideálny ku takmer všetkým makeupom, s rôznou konzistenciou a účelom.
  • Spevňujúci základ – táto báza je určená len pre mastnú pleť: dokonale zmatňuje pokožku, pretože obsahuje hliník, mastenec, oxid kremičitý. Znižuje viditeľnosť pórov a dlhodobo udržuje bezchybnú podložku na tvári.
  • Krémový základ – najčastejšie je určený pre ľudí so suchou alebo unavenou pleťou; krémový základ má často formu bielej, tekutej pasty, ktorá je naplnená perlovými časticami. Rozjasní pokožku a zmení farbu, opticky rozptýli svetlo, takže tvár vyzerá hladšie a pokojnejšie. Znižuje viditeľnosť suchých šupín na tvári.

Farebné základy pod makeup – vlastnosti

Samostatnú „kapitolu“ v oblasti make-upu tvoria farebné make-up základy. Sú to špecializované výrobky, čo znamenajá, že sú určené na riešenie špecifického kožného problému. Často kombinujú vlastnosti základu a maskovacieho korektora, pretože ich úlohou je skrývať nedokonalosti, sfarbenie, podliatiny, žltkasté oblasti kože a nerovnomerné pigmentovanie. Každá farba základu neutralizuje rôzne problémy s pokožkou:

  • žltý základ – ideálny na zakrytie modrých tónov pokožky: postará sa o tmavé kruhy pod očami a jemne zvýši žiarivosť výnimočne studenej pleti s fialovými modrinami alebo žilami;
  • ružový základ – rozjasňuje, dodáva pleti zdravý odtieň, vďaka tomu vyzerá textúra pokožky rovnomerne a tvár vyzerá sviežo a odpočinutá; ružové make-up základy tiež zabezpečia správny stupeň hydratácie pokožky; ružový make-up základ je ideálny pre šedú, unavenú a matnú pleť;
  • zelený základ – zelený make-up základ neutralizuje červené sfarbenie na tvári. Ideálne sa hodí pre pokožku, ktorá sa často zapáli: líca sa začervenajú. Výrobky znižujú v prípade žilnatej pokožky viditeľnosť žíl;
  • fialový základ – ideálny pre rýchle osvieženie pokožky po bezsennej noci, dôležitú udalosť alebo dni plné napätia a stresu. Fialový základ neutralizuje žlté tóny pokožky a dokonale skrýva farbu spôsobenú nerovnomerným pigmentovaním.

Ako si vybrať základ pod makeup?

Pri výbere make-up základu musíme premýšľať o type svojej pleti a čo by sme najviac chceli skryť alebo zamaskovať. Cítite potrebu zmatniť pokožku alebo si ju vyhladiť, chceli by ste odvrátiť pozornosť od vrások? Možno trpíte večne unavenou pokožkou bez jasu? Mnohé ženy si vyberajú rôzne základy v niekoľkých odtieňoch (napr. žltá pod oči, zelená pre podráždené a začervenané líca, matná pre strednú časť tváre atď.). Najdôležitejšie je, že základ splní svoju úlohu a bude obsahovať zložky starostlivosti o pleť.

Ako si aplikovať make-up základ?

Poďte na to a aplikujte si základ ako krém na tvár. Pamätajte si, že trochu toho zvládne veľa, takže malý kúsok bude stačiť na zakrytie celej tváre. Nanášajte si základ tak, že ho aplikujete na strednú časť tváre a pohybujete sa smerom do strán: smerom k ušiam, čeľusti, čelu.