Nie je tajomstvom, že časté farbenie vlasy ničí. Sú potom jemné a lámavé. Takže čo by sme mali robiť, aby naše vlasy boli zdravé krásne aj po farbení?


Existujú skutočne farby na vlasy bez amoniaku?

Bohužiaľ, farby na vlasy vždy obsahujú amoniak. Bez neho by nebolo možné zafarbiť vlasy. Umožňuje totiž aby pigment prenikol do vlasu. Teda eliminovať amoniak z vlasových farieb je nemožné. Na druhej strane, môžeme používať farby s nižším obsahom amoniaku, alebo ho nahradiť inými látkami.

Ako amoniak ovplyvňuje naše vlasy?

Koncentrácia amoniaku vo farbách na vlasy je rôzna. Je jasné, že najbezpečnejšie pre naše vlasy sú farby, ktoré ho obsahujú čo najmenej. Čím viac amoniaku obsahuje farba na vlasy, tým horšie na naše vlasy pôsobí, budú matné, suché a drsné. Ba čo viac, amoniak narušuje štruktúru povrchu vlasu, práve preto aby farba do neho mohla preniknúť, ale tým pádom sa aj farba z vlasov rýchlejšie vyplavuje, pretože povrch vlasu ostáva otvorený. Našťastie, na trhu nájdeme aj farby s veľmi nízkym obsahom amoniaku, ktoré navyše obsahujú látky, ktoré vlasy vyživujú a vyhladzujú ich povrch.Amiak (1)

Čo sa dá použiť namiesto amoniaku?

Amoniak sa dá nahradiť napríklad chemikáliami, ktoré sa označujú ako MEA, AMEA a AMP. Pôsobia podobne ako amoniak a ich koncentrácia vo farbe na vlasy by mala byť čo najnižšia. Vysoké koncentrácie MEA a AMP sú toxické. MEA je menej účinná ako amoniak, je teda k vlasom šetrnejšia, ale zase nedokáže vlasy tak účinne zafarbiť. Z toho dôvodu, MEA musí byť používaná vo vyšších koncentráciách. Farba na vlasy s vysokým obsahom MEA sa musí po farbení poriadne umyť, dva aj tri krát. Na konci farbenia je potrebné na vlasy aplikovať kondicionér.

Keďže už teraz viete, čo je to amoniak, MEA a AMP a ako pôsobia na vlasy, zvážte, či nie je najlepším riešením prestať s farbením vlasov a zostať pri svojej prirodzenej farbe. Ak sa ale farbeniu vyhnúť nemôžete, skúste si vybrať farbu na vlasy s nízkou koncentráciou amoniaku a AMP. O farbené vlasy sa tiež musíte správne starať. Používajte šampón a kondicionér špeciálne na farbené vlasy. Raz do mesiaca navštívte kaderníčku a nechajte si urobiť regeneračnú kúru na vlasy.